Kilka słów o historii bankowości

Podobnie jak każda w pełni funkcjonująca instytucja we wszystkich państwach, tak bankowość, przeszła długą drogę, aby właśnie teraz działać w takim a nie innym zakresie. Tym samym zarówno każdy bank, jak i urzędnik związany z finansami swoją pozycję zawdzięcza kartom historii.

Rozwój handlu

Handel jako pierwsza forma obrotu dóbr na początku prezentował się dość prymitywnie. Kupcy wymieniali towary, których niekiedy nie było wystarczająco dużo lub zdecydowanie w nadmiarze. Aby zacząć odpowiednio wartościować dane produkty, zaczęto wprowadzać pierwsze formy zapłaty w postaci soli, zboża, skór, czy wina i chleba.

Pierwsze pieniądze

Pierwszymi pieniędzmi były te towary, które nie ulegały zepsuciu, tak szybko. Z czasem miejsce produktów spożywczych zajmowały łatwiejsze do przeliczenia i zoptymalizowania metale. Na początku pieniądze były stworzone z miedzi i brązu, potem zaczęto wykuwać srebrne i złote monety. Z czasem, kiedy monety stawały się coraz popularniejszą formą zapłaty, kupcy przepełnieni drobnymi pieniędzmi, zaczęli zostawiać je u złotników. Ci z kolei wydawali im tak zwane kwity depozytowe, które stopniowo stawały się niejako potwierdzeniem posiadania danego kapitału. Co więcej, każdy nabywca takiego kwitu mógł wymienione złoto lub srebro odpowiednio oprocentować. W ten sposób narodził się pierwsze formy papierowego pieniądza.

Narodowy Bank Polski

Historia Narodowego Banku Polskiej ma około 170 lat. Instytucja ta swoją historią sięga jeszcze czasów I Rzeczpospolitej, kiedy to powstał pierwszy zarys planu stworzenia wspólnego Banku Narodowego. Bardziej konkretną formę przyjął jednak w 1828 roku w Królestwie Polskim pod nazwą: Bank Polski. Obecna forma banku w Polsce została nadana w konstytucji z 1997 r.

Zatem cała historia zarówno bankowości, jak również związanego z tym zagadnieniem handlu
i wartości pieniądza, sięga nawet bardzo odległych czasów. Co więcej, jak widać, powstanie konkretnej instytucji było kwestią czasu, bowiem od zawsze ludzkości towarzyszyła potrzeba rozliczenia swoich dóbr i równego podziału ze współtowarzyszami.