Giełdy wierzytelności, czyli czym są internetowe giełdy dłużników?

Giełdy wierzytelności, znane również jako internetowe giełdy długów, stały się niezwykle popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki nim nasi wierzyciele czy osoby, które chcą podjąć z nami jakąś formę współpracy, mogą prześwietlić naszą osobę pod kątem zadłużeń. Jej działanie polega na prowadzeniu ogólnodostępnej ewidencji, w której wpisywane są oferty sprzedaży długów, a wraz z nimi dane takie jak imię, nazwisko i oczywiście informacje na temat zadłużeń.

Na czym polega działanie giełdy długów?

Giełda długów zyskała na popularności przede wszystkim ze względu na możliwość sprawdzenia danej osoby, a dokładniej mówiąc jej wierzytelności, co jest szczególnie ważne dla niektórych pracodawców czy instytucji działających na terenie kraju. W celu wpisania danej osoby do giełdy wierzytelności musimy wypełnić odpowiedni formularz i umieścić w nim odpowiednie dane. Niektóre platformy wymagają uiszczenia opłaty za to działanie, jednak nie są to wysokie koszty. Giełdy wierzytelności są więc niczym innym, jak platformą, która służy do sprzedaży długów zarówno osób prywatnych, jak i firm.

Na giełdach długów możemy znaleźć wszelkiego rodzaju zadłużenia spowodowane nieopłaceniem pożyczek prywatnych, tzw. chwilówek, ale również faktur po terminie. Warto jednak wiedzieć, że giełdy wierzytelności nie są wykorzystywane przez banki, które mogłyby umieścić na nich swoich klientów z powodu np. niespłaconego kredytu.

Jakie dane możemy znaleźć na giełdzie długów?

Na giełdzie długów podczas dodawania wpisu na temat dłużnika, musimy wypełnić formularz, w którym niezbędne są dane takie jak imię i nazwisko dłużnika, miejsce jego zamieszkania, ale bez dokładnych informacji takich jak ulica czy numer domu, tytuł zadłużenia, data jego powstania oraz kwota. W przypadku firm potrzebna jest nazwa firmy oraz miejsce głównej siedziby, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza.

Jeśli trafimy na którąkolwiek z platform, znaną obecnie pod określeniem giełdy wierzytelności, nie powinniśmy się załamywać, a przede wszystkim działać! Odpowiedź na pytanie jak usunąć nasze nazwisko z giełdy wierzytelności jest prosta – wystarczy spłacić dług i skontaktować się z wierzycielem, w celu usunięcia wpisu z platformy internetowej. Istnieją jednak sytuacje, w których całkowita spłata długu jest niemożliwa, przez co wisimy na liście dłużników dłużej niż to potrzebne. Co wtedy? Proponujemy skontaktować się z wierzycielem i ustalić rozłożenie kwoty zadłużenia na dogodne raty, które sam zaakceptuje. Oczywiście, tego typu działanie warto potwierdzić odpowiednio stworzoną umową, sporządzoną w dwóch egzemplarzach.