Odkładanie na emeryturę – które konta oszczędnościowe są najlepsze?

Jeśli jesteś jak „Młody bóg” z ostatnio bardzo popularnej reklamy telewizyjnej, nie zawracasz sobie głowy tym okresem w Twoim życiu, który nastąpi za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. My jednak, razem z autorami spotów jednej z firm ubezpieczeniowej, spróbujemy namówić Cię na odrobinę inne spojrzenie na swoje przyszłe finanse. Oczywiście nie warto zamartwiać się już teraz tym, że na zasłużonej emeryturze, nie będziesz mógł pozwolić sobie na dogodne życie. Spróbuj po prostu nieco bardziej pragmatycznie podejść do swoich oszczędności. Jak to zrobić?

Oszczędności w tak zwanej „skarpecie”

Każdy z nas, nauczony przez naszych rodziców i dziadków, posiada bliżej niezidentyfikowane i niezlokalizowane oszczędności w naszym mieszkaniu lub domu. To całkowicie powszechne zjawisko. Większości z nas bowiem nie zawsze chce się udać do banku, założyć kolejne, już konto lub iść z większą sumą pieniędzy do pobliskiego bankomatu, w celu wpłacenia kilku dodatkowych groszy na swoje konto. Czy jednak takie oszczędności w skarpecie to dobry pomysł? Z pewnością tak, o ile nie są to duże sumy, zachęcające do odwiedzin Twojego domu nieproszonych złodziei.

Trzeci filar – Twoje Indywidualne Konto Emerytalne

IKE to konto, które pozwala Ci odłożyć pieniądze na Twoją emeryturę bez zmartwień o dodatkowe koszta w postaci podatku od zysków kapitałowych. To jedna z najczęściej wybieranych form oszczędności, z której możesz skorzystać, wybierając usługi zarówno banku, ubezpieczycieli, jak również biur maklerskich, czy funduszy inwestycyjnych.

Ważne! Każde IKE jest prowadzone na nieco innych zasadach. Pamiętaj, aby dokładnie poznać warunki utrzymywania swojego konta emerytalnego od Twojego usługodawcy. Zasadą łączącą wszystkie formy IKE natomiast jest to, że kwota, jaką maksymalnie możesz wpłacić na konto, to trzykrotność średniego wynagrodzenia.

Serdecznie zachęcamy do lokowania swoich zaoszczędzonych pieniędzy na różnych źródłach. W dobie tak niepewnych czasów może okazać się, że zgromadzone przez lata dodatkowe sumy staną się już za jakiś czas bardzo pożądane!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *