Porady dla „Frankowiczów” czyli jak wydostać się z kredytowej pułapki?

Kredyty, które zostały pobierane przez Polaków we frankach w 2006 roku stały się jedynymi z najczęściej komentowanych krajowych pożyczek w najnowszej historii naszego kraju. Wszystkim kredytobiorcom, którzy zdecydowali się wziąć kredyt na tę walutę, w momencie kiedy była bardzo silna, nagle nieoczekiwanie znacznie wzrosło oprocentowanie. Musieli od tego momentu spłacać już nie, średnio około 2000 zł miesięcznie, ale nawet do 350 zł więcej.

Czy Ty również stałeś się ofiarą kredytu we Frankach i wciąż nie możesz uporać się z narastającym problemem? Poniżej prezentujemy kilka porad dotyczących tego, co zrobić, aby poradzić sobie
z szybką spłatą zaciągniętego kredytu.

Zasięgnij porady

Wszyscy Frankowicze już w styczniu tego roku mogli zasięgnąć bezpłatnej porady prawnej w związku ze swoją sytuacją kredytową. Wszyscy, którzy posiadają zaciągnięte pożyczki we frankach, od stycznia tego roku mogą liczyć na całkowicie darmową pomoc ze strony RPO oraz Rzecznika Finansowego w największych miastach w Polsce. Jeśli nurtują Cię konkretne zagadnienia lub wciąż potrzebujesz odpowiedzi na niejasne pytania, nie zwlekaj i przyjdź do odpowiedniego punktu w Twoim regionie.

Przewalutowanie kredytów

O informacji dotyczącej możliwości przewalutowania pobranych przez część Polaków kredytów na franka szwajcarskiego, słyszymy już od jakiegoś czasu. Na początku tego roku sytuacja miała się wyklarować, niemniej jednak na ten moment nie wiadomo więcej niż miało to miejsce w minionych miesiącach. Podczas swoich licznych wypowiedzi na temat Frankowiczów i kredytów walutowych w 2016 roku, minister ogłosił pomysł wprowadzenia ustawy regulującej spłatę wszelkich pożyczek zaciąganych na obcą walutę, a co za tym idzie, porozumienie skłaniające banki do ochotniczego przewalutowania kredytów na złotówki.

Mądrość na przyszłość

Miejmy nadzieję, że rząd już nie długo zapewni wszystkim Frankowiczom możliwość zasięgnięcia po zróżnicowane porady prawne oraz należytą opiekę. Sytuacja sprzed ponad dziesięciu lat
z pewnością nauczyła nas większej ostrożności i przynajmniej ogólnego przewidywania zarówno swojej sytuacji finansowej, jak również analizy rynku walutowego w kraju i zagranicą.