Ile wynosi emerytura w Norwegii i kiedy można się o nią starać?

Coraz więcej osób rozważa pracę za granicą, w tym na przykład w Norwegii. Jednak zanim zdecydujemy się na emigrację, warto też sprawdzić, jak wygląda system emerytalny w tym skandynawskim kraju. W jakiej wysokości wypłacana jest emerytura? Kiedy można się ubiegać o świadczenie? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Emerytura w Norwegii – jakiego świadczenia się spodziewać?

Wysokość emerytury w Norwegii zależy od wielu różnych czynników, więc należy liczyć się z tym, że jej wyliczenie może zająć trochę czasu. Ogólnie przyjęło się, że stawka emerytury zależy od liczby lat członkowskich w Folketrygden w Norwegii, ale nie tylko. Emerytura w Norwegii jest uzależniona również od okresu składkowego, czyli od tego, przez ile lat płaciło się składki ubezpieczeniowe. 

Nie sposób pominąć okresu płatności składek w innych krajach, pensjonsgivende inntekt, czyli wysokość dochodu stanowiącego podstawę emerytalną, stanu cywilnego, czy sytuacji rodzinnej.  Emerytura w Norwegii zależy również od innych zabezpieczeń emerytalnych, w tym na przykład posiadanie II i III filaru emerytalnego. 

Równie ważny jest sam rok urodzenia, ponieważ w przypadku emerytury norweskiej zasady jej wyliczania są zależne od roku, w którym urodziła się osoba uprawniona do pobierania tego typu świadczeń. Dlatego trudno tutaj o wskazanie pewnych kwot, ponieważ do obliczenia wysokości norweskiej emerytury potrzeba konkretnych danych, a każdy z nas może mieć je zupełnie inne. 

Emerytura w Norwegii – kiedy można się o nią ubiegać?

Wiek emerytalny w Norwegii to 67 lat, więc to właśnie wtedy możemy liczyć na emeryturę w Norwegii. Jednak praktyka pokazuje, że o pobieranie wcześniejszej, częściowej emerytury można aplikować już po ukończeniu 62 roku życia. Oczywiście to wcale nie oznacza, że wcześniejsza Emerytura w Norwegii będzie możliwa dla każdego z nas. Najczęściej NAV wydaje decyzję odmowną i podaje, że jest to pokierowane interesem ubezpieczonego. 

Wszystko dlatego, że większość Polaków pracujących w Norwegii nie posiada 40 lat składkowych, więc zebrane składki nie są wystarczające do tego, by wcześniej pobierać świadczenie. Jeśli zebrane składki wybierze się za wcześnie, to wszystkie zabrane środki można by było wykorzystać jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego, a na to nie pozwala NAV. Prawdę mówiąc nie jest to na rękę też samemu zainteresowanemu, bo ostatecznie mogłoby mu zabraknąć środków na późniejsze lata, więc lepiej rozważniej podejść do kwestii wcześniejszej emerytury.