Fintechy szansą na dynamiczny rozwój naszego kraju

Jak twierdzą bankierzy i ekonomiści fintechy, czyli przedsiębiorstwa zajmujące się nowoczesnymi technologiami oraz bankowością, stanowią grupę firm, które w przyszłości bardzo silnie mogą wpłynąć na rozwój Polski. Finansiści są zgodni, że pod kątem zaawansowania tej branży już dawno prześcignęliśmy kraje Europy Zachodniej, co tylko zdaje się utrwalać ten pozytywny trend.

Banki na czele

Najprężniejszymi fintechami w Polsce są banki i to od nich w głównej mierze zależy dalszy rozwój tej dziedziny. Wszystko dzięki pożyczkom internetowym, systemom płatności i kantorom internetowym. Zainteresowanie naszych rodaków tego typu usługami napędza korporacje finansowe do ich dalszego rozwoju, dzięki czemu jesteśmy świadkami kolejnych inwestycji w tych usługach, co jednocześnie podnosi ich standard.

Biznes napędza biznes

Głównym motorem napędowym fintechów bankowych są mikro i małe przedsiębiorstwa, najczęściej te, które dopiero wchodzą ze swoją działalnością na rynek. Mimo wielu udogodnień związanych z unijnymi lub rządowymi dofinansowaniami nowi inwestorzy muszą posiłkować się kredytami, co z kolei sprzyja dynamizacji usług finansowych proponowanych przez banki.

Regulacje prawne powodem do obaw

Pomimo optymistycznych przesłanek na przyszłość dotyczących branży fintech pojawiają się też obawy. Największe z nich dotyczą możliwych regulacji prawnych wprowadzanych przez rząd, a dotyczących głównie podatków. Obostrzenia te mogą często negatywnie odbić się na kondycji przedsiębiorstw, a co za tym idzie zachwiać rozwojem fintechów w Polsce.