Życie na kredyt domeną współczesnego świata?

Ostatnio dość powszechnym zjawiskiem stało się permanentne życia na kredyt. Do niedawna zapożyczanie się w bankach było domeną krajów położonych na zachód od Polski. Teraz granica ta przesuwa się i dotyka również nas, w kraju. Z badań wynika, że ponad połowa rodaków z tak zwanego pokolenia X, aktywnego zawodowo, a więc tych osób, które urodziły się po 1965 roku, ma zaciągnięte kredyty. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób starszych. Oni korzystają z pożyczek zdecydowanie rzadziej.

Dlaczego pożyczamy?

Każdy z nas żyje na określonym, wypracowanym przez lata poziomie. Osoby, które są zamożne zdecydowanie rzadziej potrzebują zaciągać kredyty lub różnego rodzaju pożyczki. Osoby z klasy średniej często muszą wspomagać się dodatkowymi źródłami dochodów, chociażby dlatego, żeby móc kupić samochód, czy mieszkanie, szybciej i właśnie w tym momencie, kiedy faktycznie jest na to potrzeba. Niestety, w Polsce osób reprezentujących część społeczeństwa wymienioną jako drugą w zestawieniu, jest więcej.

Na co potrzebne są nam kredyty?

Jakie są cele pobierania kredytów przez Polaków? Obecnie,dzięki szerokim możliwościom, a co więcej większej dostępności, najczęściej decydujemy się na pożyczki na mieszkanie, remonty, wyposażenie, samochody, a także podróże.

Jakie wyróżniamy najczęściej spotykane rodzaje kredytów?

  1. Kredyty w rachunku osobistym – czyli tak zwany debet, a więc możliwość wypłaty większej ilości środków, niż przewiduje to aktualny stan Twojego konta przy nieco wyższym oprocentowaniu.
  2. Kredyty hipoteczne – zaciągane pod hipotekę, a więc posiadaną przez nas nieruchomość, zazwyczaj na potrzeby budowy domu, kupna mieszkania lub jego wyposażenia.
  3. Kredyty konsumpcyjne – udzielany na prywatne potrzeby klientów banku. Ich spłata jest zwykle ustalana indywidualnie z pożyczkodawcą.