Zobacz ranking najniebezpieczniejszych oszustw internetowych

Jesteśmy posiadaczami wirtualnych kont bankowych. Z pewnością dla większości z nas, banki przygotowują indywidualne propozycje nabycia nowych funkcjonalności, możliwości unowocześnienia swojego rachunku lub założenia dodatkowego konta. Większość tych ofert pojawia się w trakcie fizycznej wizyty w oddziale swojego banku lub w trakcie rozmowy telefonicznej z konsultantem. Wielu z nas nie decyduje się na dodawanie kolejnych funkcjonalności online, bez pełnej kontroli nad podawanymi danymi i koniecznością ich przekazywania. Niekiedy jednak dajemy się nabrać. Zobacz, na jakie trzy, najbardziej niebezpieczne oszustwa powinniśmy uważać:

1. „Phishing”

Z języka angielskiego, „phishing”, to łowienie ryb. Tak samo jak te zwierzęta, tak i my jesteśmy bardzo często wabieni na różnego rodzaju internetowe pułapki. „Phishing” polega na wyłudzaniu danych kogoś, kto posiada kartę kredytową lub wirtualne konto w banku. Podmiotem tego oszustwa są tak zwane „dane wrażliwe”, a więc dane osobowe, które zazwyczaj mają zostać potwierdzone za pośrednictwem logowania na podanym w fałszywej wiadomości e-mail, portalu. Wpisane informacje mogą w łatwości posłużyć oszustowi do wykonania na przykład przelewu online.

2. Fałszywe strony internetowe

Zazwyczaj takimi nieprawdziwymi stronami WWW, na które jesteśmy przekierowywani na przykład w trakcie zakupów w internecie, są różnego rodzaju sklepy online. Przejście na strony tego typu są niejako kolejnym etapem wyżej opisywanego „phishingu”. Internetowi złodzieje wyłudzają wówczas nasze dane osobowe a my możemy stać się ich łatwym łupem.

3. Wątpliwa wygrana

Kto z nas nie chciałby wygrać kilkuset dodatkowych złotych? Wiadomości mailowe z informacją o naszej rzekomej wygranej są już bardzo popularnymi przejawami oszustwa w sieci. Klikając w fałszywą wiadomość, bardzo często jesteśmy proszeni o przelanie symbolicznej kwoty na podany numer konta bankowego w celu weryfikacji danych. W rzeczywistości, taka operacja pozwala złodziejowi pobrać Twoje dane.

Co zrobić by nie dać się złapać?

  • Być możliwie jak najbardziej ostrożnym,
  • nie dać się skusić na wygraną w loterii, w której nie brało się udziału,
  • nie przechodzić do każdej automatycznie nowo otwartej strony oraz
  • nie podawać swoich danych osobowych przy pierwszej lepszej okazji!