Znane sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w firmie

Wykonywanie codziennych obowiązków zarówno w domu, jak i w firmie wymaga dostępności energii elektrycznej. Niemalże każdy sprzęt potrzebuje jej, aby sprawnie funkcjonował. Przedsiębiorstwa małe, średnie i duże generują ogromne zużycie energii elektrycznej generowane w szczególności przez sprzęt, taki jak laptopy, komputery, drukarki, klimatyzatory i oświetlenie. W jaki sposób wprowadzić nawyki, które z korzyścią wpłyną nie tylko na wysokość rachunków, ale także na poprawę jakości środowiska naturalnego? 

Oszczędzaj energię elektryczną w kilku prostych krokach!

Optymalizacja zużycia energii elektrycznej wcale nie musi być trudna. Wystarczy zapamiętać kilka zasad i wdrożyć je w strukturę firmy. Gdy wybieramy się na przerwę lub kończymy pracę, pamiętajmy o tym, aby nie pozostawiać laptopa, monitora i drukarki w trybie czuwania. Wszystkie sprzęty podczas naszej nieobecności powinny zostać odłączone z prądu. W ciągu dnia korzystajmy z naturalnego światła. Wybierajmy stanowiska dobrze oświetlone. Możemy nawet pokusić się o inną aranżację biura, tak aby stoły z komputerami zlokalizowane były naprzeciw okien. Co ważne, żarówki w biurach warto wymienić na modele energooszczędne LED. Oświetlenie po wyjściu z biura, toalety czy pomieszczenia socjalnego zawsze wygaszajmy. Nie ma sensu, aby lampy pozostawały włączone, podczas gdy nikt nie korzysta z pomieszczenia. Jeśli pozbywamy się starych żarówek może czas na wymianę sprzętów na nowsze? Nowoczesne modele można konfugurować na energooszczędny tryb pracy. Jedząc wspólne posiłki w kuchni lub jadalni zwracajmy uwagę na poziom wychłodzenia lodówki oraz częste zastosowanie czajnika elektrycznego. Do lodówki wkładajmy wyłącznie zimne posiłki. Temperatura w jej wnętrzu nie powinna przekraczać 7 stopni. Warto jeszcze zauważyć, że lodówka wraz z zamrażarką nie mogą sąsiadować z innymi źródłami ciepła. A w czajniku elektrycznym starajmy się gotować tyle wody, ile potrzeba do zaparzenia kawy lub herbaty. Gotowanie większej ilości wody zużywa więcej energii. Alternatywą dla czajnika elektrycznego jest tradycyjny czajnik na piec gazowy. Innym sprzętem, który przyczynia się do wysokich rachunków za prąd, jest klimatyzator i kaloryfer elektryczny. Kaloryfer na prąd powinien mieć swoje zastosowanie tylko sporadycznie w wyniku awarii ogrzewania lub wtedy, gdy niezbędne jest dogrzanie pomieszczenia ze względu na bardzo niskie temperatury. Z kolei klimatyzator świetnie sprawdza się w letnie dni, gdy potrzebujemy orzeźwienia. To prawda, że brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza sprawia, że tracimy zdolność koncentracji na pracy. Jednak klimatyzacja nie powinna totalnie wychładzać pomieszczenia. W sezonie zimowym grzejniki nie powinny pracować wtedy, gdy otwieramy okna w celu wywietrzenia pomieszczenia. Grzejniki warto zakręcać także wtedy, gdy nikt w pomieszczeniu nie przebywa. Podsumowując gaszenie świateł, druk tylko niezbędnych dokumentów, wyłączanie sprzętów po pracy są podstawowymi nawykami w optymalizacji zużycia energii elektrycznej. 

Odnawialne źródła energii

W trosce o ekologię i optymalizację kosztów wiele przedsiębiorstw decyduje się także odnawialne źródła energii. Popularnym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych. Panele montowane są zazwyczaj na dachach budynków i dzięki promieniom słonecznym gromadzą i magazynują energię. Warto dodać, że instalacja paneli fotowoltaicznych jest kosztowną inwestycją, która zwraca się, ale dopiero po kilku latach. 

Jak zmienić sprzedawcę energii w firmie?

Innym rozwiązaniem i zarazem inwestycją, która przyczyni się do znacznego obniżenia kosztów za energię jest zmiana dostawcy. Przedsiębiorcy mają za zadanie wybrać odpowiednio dobraną taryfę. PGE w zakresie ładu korporacyjnego wprowadziło proekologiczne zarządzanie. Energia elektryczna wytwarzana jest z myślą o potrzebach klientów. Zmiana sprzedawcy na PGE wymaga jedynie wybrania odpowiedniej taryfy, podpisania umowy i pełnomocnictwa niezbędnego w procesie zmiany sprzedawcy.