Jakie są koszty kredytu hipotecznego?

W ostatnim czasie przeprowadzono liczne analizy i badania i ustalono, ile powinien zarabiać potencjalny kredytobiorca, aby otrzymać kredyt hipoteczny na mieszkanie lub inną nieruchomość oraz jakie warunki mogą zostać zaproponowane klientowi banku. Wszystkie badania i ankiety przeprowadzono w przeciętnych rodzinach 3-osobowych, a do obliczeń brane były kredyty na mieszkanie na okres do 30 lat.

Ile trzeba zarabiać żeby otrzymać kredyt hipoteczny?

W trakcie badań okazało się, że aby uzyskać kredyt mieszkaniowy w wysokości 410.000 złotych, łączne zarobki wszystkich członków rodziny muszą wynosić, co najmniej 8000 złotych brutto. Wynika z tego, że w przeciętnej trzyosobowej rodzinie, w której tylko dwie osoby są zdolne do pracy, dochód jednej osoby powinien wynosić około 4000 złotych dochodu brutto, czyli odpowiednio 2800 zł dochodu netto, czyli na tzw. rękę. Aby obliczyć przysługującą nam zdolność kredytową i dowiedzieć się, jaka przysługuje nam minimalna kwota kredytu hipotecznego należy udać się do banku lub skorzystać z symulatora kredytu hipotecznego.

Wpłata własna a wysokość kredytu hipotecznego

Ubiegając się o wspomnianą wyżej kwotę kredytu, banki mogą wymagać wpłaty pierwszej zaliczki w wysokości minimum 10% wartości wycenianej nieruchomości, choć równie dobrze może to być 20% a nawet 25% całej kwoty. Należy pamiętać, że przy rozpatrywaniu wniosku o kredyt hipoteczny, bank może samodzielnie regulować wysokość wpłaty własnej. Obniżyć tą kwotę można przez wykupienie w banku dodatkowego ubezpieczenia. Wtedy wystarczy wpłacić minimalne 10% wartości udzielanego kredytu hipotecznego. Jednak nie każdy bank sięga po dodatkowe ubezpieczenie i wtedy może wymagać od kredytobiorcy nawet do 20% wpłaty własnej.  Zakładając wspomniany wcześniej poziom dochodów, banki mogą zaoferować różne oprocentowanie i kwoty kredytu na okres 30 lat.  Biorąc pod uwagę wcześniej wspomniane dane okazało się, że jeden bank jest w stanie udzielić kredytu hipotecznego na kwotę 408000 złotych przy oprocentowaniu 3,67% w skali roku a inny aż 430000 złotych, ale już przy oprocentowaniu 4,36% w skali roku.