Intercyza – tak czy nie?

Z pewnością wiele młodych małżeństw w momencie sporządzania całej dokumentacji, zastanawia się nad aspektem wspólnych pieniędzy. Nie wszyscy od razu decydują się na rozdzielność majątkową i nie każdy myśli o zachowaniu wspólnoty finansowej. Dla każdego z małżonków jednak z pewnością jednym z najważniejszych aspektów wspólnego życia w związku będzie zgoda i równowaga. Czy intercyza takową wprowadzi do waszego życia?

Co to jest intercyza?

Intercyza to swoista umowa, którą zawierają ze sobą małżonkowie lub narzeczeni. Polega na określeniu rozdzielności majątkowej dwóch stron. Może zostać spisana zarówno przez narzeczonych, tuż przed ślubem, jak i małżonków po zawarciu małżeństwa.

Zalety rozdzielności majątkowej

Wszyscy doskonale pamiętają moment, w którym składa się przysięgę małżeńską. Nie myślimy wówczas o żadnych trudnościach w związku oraz jesteśmy całkowicie przygotowani na to, co czeka nas w przyszłości. Kiedy jednak przyjdzie nam zapłacić za nieodpowiedzialne czyny naszego współmałżonka, warto posiadać podpisaną intercyzę, która gwarantuje samodzielność w dysponowaniu swoim majątkiem. To nie tylko dokument uprawniający do odseparowania się od jednego z małżonków. Dzięki posiadaniu niezależności majątkowej, mamy większą możliwość wsparcia drugiej połowy w przypadku jego lub jej problemów finansowych.

Wady intercyzy

Jak każda umowa, tak i dokument o rozdzielności majątkowej posiada swoje wady. Po podpisaniu wcześniej przygotowanej intercyzy, małżonkowie nie mogą niestety wspólnie rozliczać się z podatku. Co więcej, w momencie potrzeby zaciągnięcia kredytu, ich dochody naturalnie zmniejszają się, a więc sporządzane wnioski o pożyczkę mogą być rozpatrywane przez urzędników bankowych zdecydowanie mniej przychylnie.

Warto zatem dokładnie zastanowić się nad sporządzeniem wyżej opisywanego dokumentu i przedyskutować jego warunki ze swoim współmałżonkiem. Warto pamiętać, że ustalenia mogą być przez obie strony zmieniane również w trakcie trwania ważności dokumentu.