Ile zarabiają Polacy?

Polskę od kilkunastu miesięcy obiega informacja o polepszającej się sytuacji ekonomicznej
i gospodarcze państwa, a co za tym idzie, powstającej większej ilości stanowisk pracy zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Doniesienia te przekładają się jednocześnie na wiadomość o znacznie polepszających się naszych warunkach zatrudnienia, a w rezultacie większej kwocie zatrudnienia. Czy na pewno mamy już za sobą czas, kiedy pracy brakowało, a pensje były zbyt małe?

W których rejonach Polski zarabia się najwięcej?

Pomimo znacznej poprawy warunków ekonomicznych u wszystkich Polaków, kraj nie jest jeszcze ujednolicony pod względem ilości miejsc pracy. Oczywiście jest tak, że każda branża rządzi się swoimi prawami. Są jednak takie zawody, w których przedstawiciele we wszystkich województwach zarabiają albo dużo, albo stosunkowo niewiele. Ujednolicając wyniki, można śmiało powiedzieć, że niezależnie od branży, największymi zarobkami mogą pochwalić się mieszkańcy Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Nieco za Warszawą plasuje się Wrocław, zaraz po nim wysokie pensje odnotowuje się u Poznaniaków, potem w miastach nadmorskich, w Małopolsce i w województwie łódzkim. Najniższe wynagrodzenia znajdują się w województwach warmińsko – mazurskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubuskim.

Spadek bezrobocia

Od kilku lat widać znaczną redukcję liczby osób pozostających bez pracy. Wynika to bezpośrednio z rosnącej ilości wakatów, pojawiających się większych zapotrzebowań na wcześniej gęsto obsadzone stanowiska, a także z poszerzania się możliwości naszego kraju i coraz to nowszych technologii. W lutym tego roku odnotowano rekordowo niski wskaźnik bezrobocia ,oscylujący w granicach jedynie 8,5 procenta. W Warszawie niemal nie mówi się o problemie braku miejsc do pracy a w miastach nadmorskich, czy śląskich, bezrobocie nie przekracza 3,1%.

Czy Polska ma w końcu szansę na wyjście z cienia Zachodu i stanie się krajem atrakcyjnym dla emigrantów? Sąsiedzi ze wschodu zaczynają doceniać już nasze mocne strony.