Doradca podatkowy – jak nim zostać?

Doradca podatkowy jest coraz chętniej wybieraną profesją w Polsce. Jest to również niezwykle odpowiedzialny zawód i nie każdy się w nim sprawdzi. Jakie są obowiązki doradcy podatkowego i co trzeba zrobić, aby nim zostać?

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to wolny zawód zaufania publicznego. Doradcy pracują w kancelariach i zajmują się doradztwem podatkowym, usługami księgowymi oraz obsługą kadrowo-płacową. Niemal każde małe i duże przedsiębiorstwo korzysta z usług doradcy lub zatrudnia własnego księgowego. Doradca podatkowy musi mieć wyższe wykształcenie, nieskazitelny charakter, pełną zdolność do czynności prawnych i korzystać z pełni praw publicznych. Poza tym dobry doradca podatkowy cechuje się uczciwością, odpowiedzialnością, rzetelnością oraz odpornością na stres. Aby zostać doradcą, wystarczy mieć licencjat z dowolnej dziedziny, lecz dobrą opcją jest ukończenie studiów prawniczych.

Zawód: doradca podatkowy

Aby zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu, należy zdać państwowy egzamin na doradcę podatkowego, który składa się z części pisemnej oraz ustnej. Egzamin nie jest bezpłatny, lecz ma swój stały cennik – kosztuje 900 zł, a kwotę wraz z dokumentacją potwierdzającą spełnianie żądanych wymagań przesyła się do Ministerstwa Finansów. Następnie należy odbyć półroczne praktyki zawodowe, a w okresie do 3 lat od zdania egzaminu należy złożyć wniosek o wpisanie na listę doradców podatkowych. Wpis na listę również kosztuje 900 zł.

Dobry doradca podatkowy we Wrocławiu

Decydując się na praktyki zawodowe, warto wybrać duże miasto, takie jak Wrocław, gdzie zdobędziesz większe doświadczenie niż w małych miejscowościach. Doradztwo podatkowe jest usługą chętnie wybieraną przez przedsiębiorców, z którymi możesz nawiązać współpracę już w na etapie praktyk. Dobry doradca podatkowy we Wrocławiu, u którego możesz odbyć praktyki, to Elżbieta Pabiś, właścicielka istniejącej już od 1995 roku Kancelarii MCN. Jest to więc doskonałe miejsce na zbieranie doświadczeń od osoby, która prawo podatkowe zna od podszewki.

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *